Divadlá

Chceli by ste sa skryť preD zimou v krásnych chodbách divadla? Návštevníkom dokorán otvoríme herecké sály nášho kraja a ukážeme im cestu k emóciám v košických regiónoch. Krásny umelecký zážitok môžete mať z divadelných predstavení v niekoľkých mestách na Kraji sveta. Za hercami, bábkami, tancom, baletom, akrobaciou, ale aj iným jazykom sme sa vybrali na Abov, Spiš, Gemer.
Štátne divadlo v Košiciach
Začnime metropolou východu. Štátne divadlo v Košiciach pri obľúbenej fontáne neprehliadnete. Budova sa vyznačuje v exteriéri aj interiéri bohatou sochárskou a ornamentálnou výzdobou. Bola postavená podľa projektu architekta Adolfa Lánga v eklektickom a neobarokovom slohu.

Je domovom činohry, baletu, opery i operety. Má dve scény, tá hlavná sa nachádza v historickej budove postavenej v roku 1899, malá v budove postavenej v štýle art deco.
Pre malých divákov
V Košiciach ešte zostaneme. Bábkové divadlo poteší nielen najmladších divákov. Prenesie vás do detských čias a vychutnáte si humorné príbehy, poučné rozprávky aj známe knižné spracovania. Vzniklo ako štvrté na Slovensku a prvou premiérou bola hra J. Pehra – L. Spáčila Guliver v Maňuškove v réžii Dr. A. Pogorielova. Divadelnú sálu nájdete na rohu Alžbetinej a Vrátnej ulice v centre Košíc na Alžbetinej 38. Pokladňa má vchod z Vrátnej 58.

Pre veľkých divadelných maškrtníkov vzniklo i profesionálne neštátne Divadlo Maškrta. Janka a Tomáš už 20 rokov pripravujú pre deti divadelné predstavenia a poznáte ich aj z televíznych obrazoviek. Sú autormi dvoch úspešných televíznych projektov pre deti – seriálu Maškrtníček a zábavno-tvorivého cyklu Zázračný Ateliér. Inšpirujú ku kreativite, rozvíjajú fantáziu i zručnosti. Javiskom sú komorné sály, kluby, ale i nedivadelné priestory s exteriérom.
Romathan a Thália Színház
Predstavenia v rómčine ponúka Divadlo Romathan, divadlo rómskej národnostnej menšiny v meste Košice. Svetoznáme svojimi vystúpeniami, kvalitným personálom a hereckými výkonmi dokáže zaujať každého.


Svoje sídlo tu má aj Divadlo Thália Színház, zájazdové divadlo hrajúce prevažne v maďarskom jazyku. Zo svojich 160 - 170 predstavení počas roka odohrá asi 60 v Košiciach, ostatné sú na rôznych miestach Slovenska. Samozrejmosťou je, že často hosťuje v Maďarsku.
Spišská Reduta
Vyše 40-ročnou históriou sa môže v budove Reduty pochváliť Spišské divadlo. Má oddaných divákov doma a verných na zájazdoch. V rámci mesta a regiónu má vybudovanú stabilnú pozíciu a dobré vzťahy so susednými divadlami.


V jeho repertoári nájdete od monodrámy, komických príbehov, vášnivých tancov až po predstavenia pre deti a mládež.
Actores v Rožňave
Mimochodom, boli ste už na predstavení bez slov? Takéto mestské divadlo, ktorého súbor tvoria absolventi dramatických škôl, nájdete v minulosti významnom baníckom meste v Rožňave. V dobách dávnych sa tu ťažili drahé kovy a medzi dnešné kultúrne drahokamy patrí divadlo Actores.


Vo svojich inscenáciách prináša aktuálne témy, využíva nové postupy a formy divadelného jazyka, improvizáciu, scénický pohyb, akrobaciu a tanec. Z javiska sa môžete preniesť na veľké štvorcové námestie tvorené stredovekými domčekmi. Nazýva sa Námestie baníkov a v strede sa nachádza Strážna veža.
Betliar má Theátrum
Kúsok od Rožňavy máme krásny Betliar a v ňom malé autorské divadlo. Jeho predstavenia sú venované prevažne deťom. Tie vnímajú srdcom, preto divadlo Theátrum tvorí s láskou. Interakcia je prirodzenou súčasťou ich každého detského predstavenia.


Nemusíte si lámať hlavu s tým, ktorému divadlu v našom kraji bohatom na kultúrne zážitky dáte prednosť. Vyberte si najprv niečo z ich repertoáru a potom si naplánujete výlet do mesta, romantickú prechádzku a prezrite si ešte predtým než vstúpite do divadla i jeho architektúru, zoznámte sa s históriou a vychutnajte si herecké výkony.

Maj vždy poruke tipy na výlety, aké svet nevidel

Stiahni si mobilnú verziu našej turistickej 
aplikácie Košice Región Turizmus