Poď objavovať Ďalej

Med Malina

VIAC

Villa Regia

VIAC

Republika Východu

VIAC

Vega Heaven

VIAC

Bistro Tabačka

VIAC

Pivovar Kaltenecker

VIAC

Pokhoi

VIAC

Pivovar Hostinec

VIAC

Divadlo ACTORES

Divadlo Actores je subjekt, ktorý spĺňa plnohodnotnú tvorivosť, tzv. dielňu hľadaní a objavov v divadelnom remesle. Mestské divadlo, ktorého súbor tvoria absolventi dramatických škôl, nájdete v minulosti významnom baníckom meste v Rožňave. V dobách dávnych sa tu ťažili drahé kovy a medzi dnešné kultúrne drahokamy patrí divadlo Actores. Vo svojich inscenáciách prináša aktuálne témy, využíva nové postupy a formy divadelného jazyka, improvizáciu, scénický pohyb, akrobaciu a tanec. Svoju stálu scénu má neďaleko Strážne veže, dominanty historického jadra Rožňavy.

Z histórie divadla

Divadlo Actores vzniklo v septembri roku 1994, keď herci prešovských a košických divadiel pociťovali potrebu založiť komorný súbor s cieľom plnohodnotnej experimentálne tvorby. Toto divadlo ukázalo, že dobré profesionálne divadelné súbory nemusia zákonite sídliť len vo veľkých mestách. Jeho tvorba je priestorom na realizáciu po stránke filozofickej, hereckej, režijnej, literárnej a výtvarnej bez stálej sa opakujúcej uniformovanosti.

Charakteristika divadla

Divadlo nie je vecné, ale divadlo faktu, estetiky a otvorenosti. Je to autorské divadlo, produkuje tvorivú divadelná koláž. Tvorba predstavuje pre divadlo vždy zložitý a zdĺhavý proces. Je to nikdy sa nekončiaci čas a priestor. To skutočné vždy na javisku zrie. Pri tvorbe predstavení sa divadlo opiera o metódy hereckých postupov Bertolta Brechta, K. S. Stanislavského, Michaila Čechova a iných. Divadlo sa neohraničuje klasickými postupmi tvorenia dialógov a zároveň využíva scénický tanec na dotvorenie myšlienky predstavenia. Do svojho repertoáru zaraďuje divadlo Actores aj predstavenia bez slov. Je otvorenou arénou nezodpovedaných otázok a pocitov človeka. Divák príde do divadla rozmýšľať, objavovať sám seba. Divadlo vo svojich inscenáciách prináša aktuálne témy, využíva nové postupy a formy divadelného jazyka, improvizáciu, scénický pohyb, akrobaciu ale aj tanec. Oslovuje dospelého i detského diváka. Repertoár divadla tvoria aj autorské predstavenia.

Mapa
Virtuálna prehliadka

Náučný chodník na Železnej ceste

VIAC

Pivovar Kaltenecker

Podniková predajňa Kaltenecker

VIAC

Náučný chodník Krasové javy Hôrky

VIAC

?>

Maj vždy poruke tipy na výlety, aké svet nevidel

Stiahni si mobilnú verziu našej turistickej 
aplikácie Košice Región Turizmus