ĽADOLEZENIE

Milujete zimný adrenalín? Keď voda v roklinách zamŕza, vytvára ľadopády, ktoré sú vyhľadávané milovníkmi ľadolezenia. A práve tam na vás čakajú nezabudnuteľné dobrodružstvá! Nádherný zážitok nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých vyhľadávačov extrémnych športov.
Vodopády v raji
Slovenský raj má výnimočné podmienky pre tento šport, pretože vyliezť po ľade v roklinách zvládnu nielen trénovaní športovci, ale s pomocou vyškoleného inštruktora i úplní začiatočníci. Nevšedný zážitok si môžete dopriať najmä vďaka stojatým a tečúcim vodám vytvárajúcim významné a turisticky zaujímavé krajinné prvky – vodopády, z ktorých časť slúži počas zimnej sezóny na ľadolezenie.

Turistické trasy v bielom období ponúkajú úplne iný obraz regiónu, pričom vyznávačov zimných športov prilákajú zamrznuté vodopády kvôli adrenalínu v krvi.
S horskými sprievodcami
Lákavou aktivitou, ktorú ponúka Asociácia horských sprievodcov Slovenský raj je základný kurz ľadolezenia priamo v kaňonoch Slovenského raja. Lezenie je možné len vo vyhradených lokalitách. V cene horolezeckých aktivít je zahrnuté zapožičanie výstroja a poistenie, stačí prísť len s odvahou a dobrou náladou.

V sprievode odborníkov predstavuje takýto zimný šport unikátnu ponuku v destinácii Slovenského raja. Z 33 rozličných ľadopádov, zamrznutých kaskád a roklín je vyhradených 5 oficiálnych lokalít na ľadolezenie (Sokolia dolina, Kláštorská roklina, Suchá Belá, Letanovský mlyn, Zejmarská roklina).

Väčšina miest s možnosťami využitia horolezeckých mačiek je situovaných v Suchej Belej, resp. v katastri obce Hrabušice. Môžete si to namieriť rovno do spomínanej obce, ktorá sa stane vaším východiskovým bodom k zážitkovému adrenalínu.
Ľadolezecká stena
Na vlastnú päsť neriskujte, radšej absolvujte kurz na ľadových stenách so sprievodcom. Obavy môžete prekonať na cvičnej ľadolezeckej stene, ktorú zvyčajne nájdete v lyžiarskom stredisku Mlynky - Gugel.

Počas celej zimy sa zdokonalíte v rôznych technikách pod dohľadom inštruktorov, ktorí zdolávajú ľadové steny vodopádov dlhé roky. Kurz ľadolezenia vyskúšalo množstvo nadšencov, ktorí si adrenalínový šport obľúbili natoľko, že sa do zamrznutých kaňonov Slovenského raja vracajú každú zimu. Pridáte sa k ním?
Ľadopády, rokliny a kaskády
Pozrite sa bližšie na miesta, kde v Slovenskom raji môžete trénovať:
- Suchá Belá (Misový ľadopád, Maďarský ľadopád, ľadopád Roklina, Okienkové ľadopády, Korytkový a Bočný ľadopád)
- Kláštorská roklina (Barania hlava, Dúhový ľadopád, Kaskáda, Krížový ľadopád, Úzky a Záclona)
- Sokolia dolina (Skalný a Závojový ľadopád, Kaskáda bruch, Kaskáda po druhý most, Druhý most do vrcholu)

Uvidíte, že ľadové lezenie je v zasneženej krajine po zamrznutých vodopádoch neopísateľné a sľubuje fantastické zážitky, ale aj prekonanie vlastného strachu. Vystúpiť na vrchol, kochať sa nádherným pohľadom z výšky, pocit voľnosti a slobody. Aj to ponúka náš región

Maj vždy poruke tipy na výlety, aké svet nevidel

Stiahni si mobilnú verziu našej turistickej 
aplikácie Košice Región Turizmus