Múzeá a galérie

Zima pred vami maľuje dokonalé obrazy, vznikajú krajinky ako od svetoznámych umelcov a vy pri pohľade na toto dokonalé dielo prírody dostanete chuť skryť sa pred padajúcimi vločkami v ozajstnej galérii. Alebo radšej v múzeu? Náš kraj ich má neúrekom. Vybrali sme len niektoré z nich, ktoré môžete navštíviť.
Košický zlatý poklad
Najbohatší nález zlatých mincí na Slovensku objavíte v historickej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. Vedeli ste, že ho tvorí 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz? Bol uložený v schránke z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Bohaté zastúpenie typov mincí a široký geografický záber radí Košický zlatý poklad medzi umelecké skvosty Európy. Tak to je už poriadny dôvod na návštevu!

Múzeum vás dokáže zabaviť na dlhý čas, pretože spravuje takmer 500 000 zbierkových predmetov, výber z ktorých predstavuje v piatich tematických expozíciách. Po prechádzke 145-ročnou históriou múzea sa presuniete v stroji času k presláveným pánom, dávnym remeslám, zvieratám minulosti a pozriete sa až do vesmíru.
Základy rotundy
Trochu ďalej v metropole Zemplína vznikol v 17. storočí kaštieľ prebudovaním staršieho hradu – súčasné Zemplínske múzeum v Michalovciach. Zbierky a expozície sú umiestnené v priestoroch barokovo-klasicistického kaštieľa šľachticov zo Starého a z Michaloviec.


Pamiatky sú dostupné aj vonku, pri vstupe si všimnite základy rotundy, ktoré patria k veľkým záhadám slovenskej architektúry.
Gitarové múzeum
Kúsok od Michaloviec nepremárnite šancu navštíviť unikátne múzeum gitár svetového významu v Sobranciach. Návštevníkov ohúri takmer kompletná zbierka asi 120-tich elektronických gitár z rokov 1947 – 1980. Medzi najhodnotnejšie kúsky patria elektrofonické kontrabasy, havajské gitary a gitary Grazioso ocenené zlatou medailou na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli.


Tieto modely používali i George Harrison, Jimmy Page či Eric Clapton. Niektoré gitary podaroval múzeu Petr Janda z Olympicu, Maťo Ďurinda z Tublatanky a iné osobnosti slovenskej hudobnej scény. Mimochodom, okrem gitár si poriadne obzrite dobové zosilňovače a súčasťou stálej expozície je tiež rozsiahly obrazový materiál.
Parné automobily
Gemer sa môže pochváliť Baníckym múzeom v Rožňave. Ešte ste tam neboli? Prišli ste o kopu zážitkov, pretože ho tvorí Expozícia baníctva a hutníctva Gemera, Čas pary v Baníckom múzeu, Banské pracoviská, Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí a nádvorie, kde sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička.

Pýši sa dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi - parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (jeden z troch zachovaných kusov v rámci územia bývalého Československa) a parným valcom Aveling & Porter z roku 1883 (3. najstarší parný valec na svete).
Záhrada umenia
Galéria umelcov Spiša patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne, ale aj na Slovensku. Postupne sa rozrástla a určite sa v nej nebudete nudiť. Nájdete tu tisíce kusov výtvarných artefaktov z oblasti maľby, kresby, grafiky, ilustrácie, fotografie, sochárskej tvorby a intermediálnych diel.


Zaujímavou je vybudovaná expozícia sochárskej tvorby Záhrada umenia, v ktorej sú prezentované diela zo sochárskych sympózií. Možno sa inšpirujete nielen do vašich záhrad. Priestory galérie pravidelne striedajú vernisáže pripravovaných výstav, takže vás prekvapia stále iné diela tvorivých umelcov.


Chcete spoznať prírodu, kultúru a históriu regiónu Spiš ešte viac? Hodnotné expozície a výstavy Múzea Spiša nájdete priamo v centre v niekdajšej stredovekej radnici.

Maj vždy poruke tipy na výlety, aké svet nevidel

Stiahni si mobilnú verziu našej turistickej 
aplikácie Košice Región Turizmus