Dom remesiel - Krásnohorská Dlhá Lúka

Nemá každý šikovné prsty, ani trpezlivosť. Aj tak sa však dá priučiť od šikovných majstrov v Krásnohorskej Dlhej Lúke a zistiť, že remeslo má zlaté dno. Veď povedzte, či len tak si odleješ zvon? Alebo drôtikom zakrútiš, či tkané koberce v krosnách ponaťahuješ? Ak si netrúfaš, aspoň sa poobzeraj a popritom gemerské pochúťky polahodia jazyku tvojmu.

Ukážky tradičných remesiel i samotné remeslo uchováva a rozvíja Združenie gemerských remeselníkov s viac ako polstovkou majstrov remeselníkov z celého Gemera. Košikárstvo, tkanie na krosnách, ale i pečenie chleba možno objaviť v Remeselníckom dome v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Stretnúť sa dá aj zvonolejár, šúpoliarka, keramikári, drôtikár či tkáčka. Ich cieľom je nedať zahynúť tradičným remeslám, ale ich oživiť s dôrazom na zachovanie autentickej čistoty a tvorivej dielne.

Remeselnícky dom sa nachádza v objekte starého, no zrekonštruovaného sedliackeho domu v areáli pôvodného kaštieľa Andrássyovcov v obci Krásnohorská Dlhá Lúka. Návštevníkom sa prezentujú remeslá s možnosťou ukážky či zakúpenia suvenírov. V letných mesiacoch sa koná aj ukážkové pečenie chleba v tradičnej vonkajšej peci, a ak je čas a možnosti, organizujú sa letné remeselnícke  tábory pre deti a mládež. Výkladnou skriňou je Gemerský remeselnícky jarmok, na ktorom sa stretáva viac ako stovka znamenitých a tvorivých remeselníkov, starožitníkov či kuchárov, ktorí radi predvádzajú svoje umenie. 

Kontakt:

Združenie gemerských remeselníkov

Krásnohorská Dlhá Lúka 261,

Krásnohorská Dlhá Lúka 049 45

www.gomorikemuvesek.sk

gremeselnici@gmail.com

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu