Dreveník zo skál

Chceš si zažiť fantastickú scenériu pekelného skalného mestečka a zažiť poriadnu dávku pokoja? Máme jeden kvalitný tip. Nie je z dreva, no je to Dreveník. Úžasná lokalita neďaleko Spišského Hradu. Spoj príjemné s užitočným a vynadívaš sa do sýtosti.

Nie je to výlet na celý deň, ale ak ho vhodne zakomponuješ do itinerára, tak si na konci dňa uvedomíš, ako zaujímavá je prírodná rezervácia. Už len ten názov – Dreveník! A pozor, nikde žiadne drevo. Teda, takmer žiadne. Je to najväčšie travertínové územie na Slovensku s neopakovateľnou skalnou scenériou sťaby kamenného mestečka. Nájsť sa tu dajú zvyšky  slovanského hradiska a Kamenný raj. Územie je vzácne nielen historickou, ale aj botanickou hodnotou, preto je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Kuriozitou sú fosílie  vzácneho, neraz prísne chráneného rastlinstva a pritom ich netreba ani tak zložito hľadať. Voľným okom ich pri troche pozornosti nájdeš aj ty. Dobrý zrak sa však hodí na iné – na výhľady. Z Dreveníka je možné vychutnať si množstvo pozoruhodných výhľadov. Dominuje ten, ktorý si do fotoaparátov a mobilu uložíš pod názvom: Spišský hrad alebo Vysoké Tatry. Krásne sú však aj výhľady na blízke či vzdialené historické dominanty architektúry, či ďalšie lokality rovnako zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Keď budeš na Dreveníku, alebo aj na jeho dne, uvedom si, že je to travertínová kopa v tvare stolovej hory so skalnými útvarmi, puklinovými  jaskyňami, roklinami či priepasťami. Najznámejšia je roklina Peklo a Kamenný raj, resp. Kamenné mesto s najrôznejšími skalnými útvarmi pripomínajúcimi veže.  Dreveník  je tiež vynikajúcim východiskom pre výlety za blízkymi atraktivitami.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu