Havrania skala

Skúšal si si niekedy zostaviť z prejdených kopcov vlastnú hitparádu dobrých výhľadov? Ak nie, možno práve to ti napadne pri výstupe na nevysokú a populárnu Havraniu skalu vo výške 1 156 m n. m.. Dalo by sa povedať: „Za málo peňazí, veľa muziky“. Alebo v turistickom preklade: „Za nenáročný výstup, vynikajúce množstvo výhľadov“. Takto by sa dala charakterizovať vyhliadka na okraji krasovej planiny nad dolinou Hnilca, v takmer v centrálnej časti Slovenského Raja.

Ak máš v pamäti mapu Slovenska a dobrú orientáciu, skalnatá vrcholová vyhliadka Havranej skaly ti ponúkne nielen rozprúdenie miazgy v tele počas výstupu, ale aj originálne pohľady smerom na juh, juhozápad a juhovýchod. Okrem vrcholov Slovenského raja je výborný výhľad aj na Slovenské rudohorie či masív Kráľovej hole.

Z doliny vedú na vrchol až dva značené chodníky, no dajú sa spojiť a získate tým atraktívny okruh od Stratenskej tiesňavy po žltej značke členitým chodníkom cez samotný vrchol, popod skalnú galériu, okolo jaskyne a nadol až k Občasnému prameňu, odkiaľ sa dá po polhodine medzi Sokolími skalami a Marčekovou dostať opäť až do obce Stratená. Dedinka s výstižným názvom sa doslova stratila v objatí Sokolích skál. V pôvodne baníckej obci, v ktorej hutné pece vlastnili Csákyovci a Coburgovci, rudu tavili ešte v roku 1927. Z pôvodnej huty fabriky sa zachovala len niekdajšia administratívna budova (dnes penzión Šafran). Malebnú obec v tieni strmých zrázov, kde slnko v zimných mesiacoch takmer nezasvieti, dotvára atraktívny Stratenský kaňon. Rázovitú dolinu, dlhú 2 km, vytvorila dlhoročná činnosť rieky Hnilec a vhodný je aj pre menej zdatných turistov.

Celá prechádzka ti potrvá necelé tri hodiny, no ak sa rád zahľadíš do okolitej prírody, vychádzku možno poňať aj ako celodenný výlet, ktorým si spríjemníte ďalšiu tristopäťdesiatšestinu roka.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu