Husitský kostol v Lúčke

Ako to bolo s Husitmi či Bratríkmi? Máš pocit, že si o tom už niekedy dávno počul? Rebeli? Protestanti? Bojovníci za slobodu? Alebo skôr rabovači a zbojníci? Nuž, pravda je kdesi uprostred. A ak sa ti zdá, že Husiti sú spojení skôr s históriou Čiech ako Slovenska, pravdou je aj to.

Hoci sú husitské dejiny predovšetkým doménou českej histórie, aj na Slovensku nachádzame po nich mnoho pripomienok. Najznámejšie v Košickom svetovom kraji sú práve na juhu jeho regiónu, kde istý čas pôsobili, bojovali a vydobýjali. Tým prvým je slávny nápis v Jasovskej jaskyni a druhou zhmotnená v podobe obranného kostolíka v Lúčke, neďaleko Zádielskej rokliny.

Stredoveká stavba je skvostom a perlou obce. Týči sa na malebnom návrší nad obcou. Teba, prišelca do obce, zaujme predovšetkým panoramatický výhľad na okolie zakonzervovanej ruiny ranogotického chrámu z 13. storočia. Niečo ti tu nesedí? Storočie? Áno, kostol bol samozrejme starší, a skôr, ako sa dostal do rúk husitom, patril tunajším katolíkom. Svoje si užil, nielen počas husitských výbojov, no najmä cez 1. svetovú vojnu. Vtedy čiastočne vyhorel a už nebol nikdy obnovený. Obyvatelia si postavili nový kostol priamo v obci. Kostolík a pevnostný múr však žiaľ začali časom rozoberať na stavebný materiál. Poslednú ranu zasadila kostolíku sovietska Červená armáda počas 2. svetovej vojny.

Napriek tomu je to miesto s pozitívnou atmosférou, na ktoré je potrebné vystúpiť peši. Dostaneš sa ta po krátkej, 15 minútovej prechádzke zo stredu obce, kde je potrebné odstaviť osobný automobil. Malou odmenou, okrem výhľadov, môže byť aj veľmi pekné a útulné ohnisko na opekanie, hneď vedľa romantických ruín kostolíka.

Viac informácií TU >>

MAJ SVOJHO SPRIEVODCU KRAJOM SVETA VŽDY PORUKE

Stiahni si mobilnú appku Košice Región Turizmus so všetkými informáciami pre návštevníka nášho kraja
Menu