Husitský kostol v Lúčke

Ako to bolo s Husitmi či Bratríkmi? Máš pocit, že si o tom už niekedy dávno počul? Rebeli? Protestanti? Bojovníci za slobodu? Alebo skôr rabovači a zbojníci? Nuž, pravda je kdesi uprostred. A ak sa ti zdá, že Husiti sú spojení skôr s históriou Čiech ako Slovenska, pravdou je aj to.

Hoci sú husitské dejiny predovšetkým doménou českej histórie, aj na Slovensku nachádzame po nich mnoho pripomienok. Najznámejšie v Košickom svetovom kraji sú práve na juhu jeho regiónu, kde istý čas pôsobili, bojovali a vydobýjali. Tým prvým je slávny nápis v Jasovskej jaskyni a druhou zhmotnená v podobe obranného kostolíka v Lúčke, neďaleko Zádielskej rokliny.

Stredoveká stavba je skvostom a perlou obce. Týči sa na malebnom návrší nad obcou. Teba, prišelca do obce, zaujme predovšetkým panoramatický výhľad na okolie zakonzervovanej ruiny ranogotického chrámu z 13. storočia. Niečo ti tu nesedí? Storočie? Áno, kostol bol samozrejme starší, a skôr, ako sa dostal do rúk husitom, patril tunajším katolíkom. Svoje si užil, nielen počas husitských výbojov, no najmä cez 1. svetovú vojnu. Vtedy čiastočne vyhorel a už nebol nikdy obnovený. Obyvatelia si postavili nový kostol priamo v obci. Kostolík a pevnostný múr však žiaľ začali časom rozoberať na stavebný materiál. Poslednú ranu zasadila kostolíku sovietska Červená armáda počas 2. svetovej vojny.

Napriek tomu je to miesto s pozitívnou atmosférou, na ktoré je potrebné vystúpiť peši. Dostaneš sa ta po krátkej, 15 minútovej prechádzke zo stredu obce, kde je potrebné odstaviť osobný automobil. Malou odmenou, okrem výhľadov, môže byť aj veľmi pekné a útulné ohnisko na opekanie, hneď vedľa romantických ruín kostolíka.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu