Jánošíkova bašta

Už si zažil počas leta všeličo. Kúpal si sa, bicykloval, stúpal po hrebeňoch hôr, vyhýbal sa komárom v lužných lesoch i skláňal sa pod klenbami podzemných jaskýň. Tentoraz by si sa mohol vyškriabať do neba. A ak aj nie priamo k sv. Petrovi, tak si kľúče požičaj od Jánošíkovej bašty neďaleko Košíc. Je to známa horolezecká skala ale aj pešími turistami vyhľadávaný výhľadový vápencovo skalný útvar v nadmorskej výške 523 m. n. m. týčiaci sa nad dolinou Hornádu.

Jánošíkova bašta (v minulosti nazývaná aj Kossuthova bašta), patrí do oblasti Slovenského rudohoria a k horskému celku Čierna hora. Je to zároveň najstaršia horolezecká oblasť pri Košiciach s množstvom ľahších a stredne ľahších ciest. Podľa turistických záznamov sa tu liezť začalo už pred prvou svetovou vojnou.

Celé územie je bohaté na lesné, lúčne a skalné rastlinné a živočíšne spoločenstvá. V lesoch prevláda buk a potom dubové hrabiny. Medzi hubármi je to vychýrená oblasť s množstvom lesných plodov a húb, ktoré možno zbierať od jari do neskorej jesene.

Skala ti po jej zdolaní umožní kochať sa výhľadom do doliny Hornádu, ktorej dominantou je okrem vĺn rieky aj dvojkoľajná časť Košicko-Bohumínskej železnice, nazvanej v tejto časti Traťou Družby.

Hoci je skala najlepšie viditeľná z obce Veľká Lodina, najlepší prístup je po najvýznamnejšej slovenskej diaľkovej červenej trase nazývanej Cesta hrdinov SNP z obce Kysak. Dostať sa na baštu možno aj z Veľkej Lodiny, ale pre náročnejších turistov aj z okraja Košíc.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu