„Teraz ti naordinujem vodu z jazera, prevarenú s ihličím. Kúpať sa v nej budeš 1 x denne, čo ti zabezpečí rýchle prekrvenie kože, zlepší vitalitu obehového systému a prekrvenie vnútorných orgánov. K tomu inhalácia liečivých živíc a na lekársky predpis aj člnkovanie.“ Takto nejako mohlo vyzerať naordinovanie kúpeľnej liečby v kedysi slávnych kúpeľoch z roku 1903, ktoré dnes tvoria polorozpadnuté domy kúsok nad Gelnicou.
Kúpele postavil Spolok občanov Gelnice pod vedením starostu a majiteľa tunajších baní Karla Menesdorfera. Ešte na začiatku minulého storočia stihli na brehu jazera vybudovať šesť kúpeľných domov a kúpele ako Turzovské pomenovali podľa rodiny Thurzo, niekdajších majiteľov Gelnického hradu.
Sanatórium malo už v tom čase elektrinu, ústredné kúrenie či splachovacie WC. Aj preto kúpele milovala budapeštianska a debrecínska smotánka. Priťahovali ju vhodné klimatické podmienky, vaňová liečba s vývarmi z ihličia a na ten čas špičkové služby, športové zázemie i kultúrna ponuka.
Čisté jazerá a krásna príroda je však inšpiráciou aj pre dnešných cestovateľov. Je čo obdivovať, napríklad dômyselnosť a synergiu niekdajších staviteľov. Už len taká voda z umelo zväčšeného jazera. V minulosti mala aj ďalšie využitie - odvádzala sa masívnymi drevenými žľabmi cez les až do časti zvanej Cachy, kde sa nachádzali bane. Tam poháňala kolesá strojov na vyťahovanie rudy a mlyn na jej drvenie. Jazero má 1,75 hektára a v najhlbšom bode až 17 metrov. Samozrejme, že jazero slúžilo aj ako chovný rybník. Poniže sa nachádza druhé, menšie jazero, ktoré zasa využívali na pohon hámrov.
Kúpele upadli po prvej svetovej vojne, keď vzniklo Československo a stratila sa maďarská klientela. Zo šiestich kúpeľných domov postupne zostali len dva a stopy po pionierskom tábore, škole v prírode, lazarete vojenských veteránov či prechodnom pobyte detí z nemeckej nacistickej mládežníckej organizácie Hitlerjugend.
Ale v jazere sa schladíš aj dnes. A schováš sa tu uprostred sveta. Nadýchaš sa ihličia a kvalitného vzduchu v okolí a pookreješ. Neobanuješ. Napriek všetkému, i dočasnému koncu v roku 2009, kedy boli kúpele predané súkromnému majiteľovi a zdecimované, sú dnes v rukách samosprávy a vraj sa blýska na lepšie časy. Uvidíme. Jedinou istotou je, že voda v jazere je počas horúcich letných dní stále osviežujúca a čistá, o čom svedčí aj život rakov.
Viac informácií TU >>