Dokážeš si spomenúť, kto bol najväčší maďarský rebel a bojovník za slobodu? Práve ten sa totiž narodil na samom juhu Košického kraja a tým pádom preslávil obec Borša. Aj preto sa dnes obec pýši skôr Rákocziho ako renesančným kaštieľom.
Hoci je samotné šľachtické sídlo staršie a z hľadiska architektúry i histórie významnejšie ako obdobie narodenia šľachtica, predsa len najväčší význam mu pripisuje skutočnosť, že práve v jeho múroch sa narodilo sedmohradské knieža. Bolo to 27. marca 1676.
František II. Rákóczi bol maďarský šľachtic a vodca Rákócziho boja za slobodu. Jeho rodné sídlo bolo vybudované v období rokov 1563-1638 a renesančné kamenné rámy sú do dnešného dňa zachované. Stav budovy, podobne ako niektorých ďalších hodnotných kaštieľov v Karpatskej kotline, sa však ku koncu 20. storočia v dôsledku nezáujmu i ekonomických pomerov paradoxne zhoršil. Kaštieľ v Borši sa takmer dostal na hranicu úplného zničenia. Jeho záchranu a renováciu si však predsavzal starosta obec Mihály Szabó a v spolupráci so slovenskými a maďarskými organizáciami pre ochranu kultúrnych pamiatok započal v roku 1998 záchranárske práce a iniciatívy. Osud je však dramatický aj na prelome tisícročí, keď nedostatok peňazí síce práce zastavil, no spôsobil ešte väčšiu pozornosť o samotný kaštieľ. Až takú, že sa na jeho podpore dohodli Ivan Gašparovič, bývalý prezident Slovenskej republiky a János Áder, prezident Maďarska.
Do kaštieľa sa dnes dostaneš z hlavnej cesty prechádzajúcej obcou Borša po odbočke na Rákocziho ulicu – hneď oproti kostolu. V šľachtickom sídle sa nachádza expozícia približujúca život sedmohradského kniežaťa.
Viac informácií TU >>