Lesný kúpeľ pri Vinianskom jazere

Zabudol si si plavky, ale chceš sa schladiť? Úplne legálne sa to dá aj bez plaviek neďaleko Vinianskeho jazera na Zemplíne. Prekvapíme ťa, ak pridáme informáciu, že to nebude vo vode, ale v lese.

Prvý lesný kúpeľ na Slovensku otvorili v roku 2020 a nepotrebovali k tomu ani liter vody. Voda sa totiž nachádza vo vzduchu, pôde a v stromoch. Lesným kúpeľom sa totiž nazýva relaxačná prechádzka medzi vysokými stromami, ktorá stimuluje zmysly a upokojuje myseľ. Ide o metódu z ďalekého Japonska a na Zemplín ju „priviezla“  predsedníčka združenia Lesná pedagogika Berta Stašková. Lesný kúpeľ má podľa odborníkov veľký význam a priaznivé účinky pri budovaní  imunity. Princíp je jednoduchý. Pri prechádzke lesom človeka obklopia fytoncídy zo stromov, ktoré produkujú terpény. Tie chránia stromy pred vírusmi, baktériami a inými ochoreniami, a tak pozitívne pôsobia aj na zdravie človeka, ktorému navyše počas chôdze klesá produkcia stresových hormónov. Ak máš čas, vyskúšaj. Uvidíš, že pri lesnej terapii sa naučíš spomaliť, začneš vnímať detaily a na vlastnom tele spoznáš liečivú silu lesa. Tak sa okúp v lesnom kúpeli. „Bazén“ je dlhý dva kilometre a zaberie ti približne 2,5 hodiny. Pre rozptýlenie sú na trase stanoviská, kde les vnímame dotykom, zrakom, sluchom aj chuťou.

Stretneme sa v lese, ale ešte pred tým si lesnú terapiu objednaj a vyber najvhodnejší balíček pre teba alebo pre celú rodinu.

Kontakt:

Berta Stašková

www.lesnykupel.sk/

berta.staskova@gmail.com

MAJ SVOJHO SPRIEVODCU KRAJOM SVETA VŽDY PORUKE

Stiahni si mobilnú appku Košice Región Turizmus so všetkými informáciami pre návštevníka nášho kraja
Menu