Lužný les pri Laborci

Ešte si pamätáš, ako si sa spotený a dodriapaný vliekol hustým pralesom Amazónky? Konáre ti zasahovali do očí a nohy si mal ponorené po lýtka v blate... Dychčal si ako o život a srdce ti búchalo ako na koronárke.

Či už to bolo vo sne, alebo v kine pred plátnom s napínavým dobrodružným filmom, tento pocit, ale v komfortnejšom vydaní, si užiješ aj v Košickom svetovom kraji. Len sa dostať k rieke Laborec a potom stačí už iba zapnúť pozorovadlá i trochu fantázie. Srde sa ti rozbúši nielen napätím, ale predovšetkým radosťou s nevýdaného.

Pralesov v ich podobách, v akých sa nachádzali na našom území pred mnohými storočiami, sa prakticky zachovalo na Slovensku veľmi málo. Ale sú aj také, ktoré ich atmosféru dokonale približujú a umožňujú vstúpiť do netradičného a turistami neprepchatého sveta. Zachovala sa v nich prirodzená vegetácia vŕbovo-topoľových - tzv. mäkkých lužných lesov - v tesnej blízkosti toku rieky Laborec, najmä v jeho severnej časti. Sú to porasty, ktoré rastú bezprostredne nad hladinou rieky a tiahnu sa od nížin až po horské prameniská. Sú pravidelne zaplavované a zamokrené, čo vytvára neskutočnú scenériu divočiny, doslova pár metrov od civilizácie. Že ti ešte nikdy nenapadlo sa takto boriť húštinou? Oplatí sa, iba tak uvidíš v prirodzenom prostredí rásť chrastnicu trsťovníkovitú, jaseň štíhly, jelšu lepkavú a sivú, topoľ biely či vŕbu bielu. Pri rieke môžeš pozorovať na pravom brehu aj tvrdý lužný les s jaseňom, brestom a dubom. To všetko na hranici Košického a Prešovského kraja medzi mestom Strážske a obcou Krivošťany. Nečakaj sieť husto zakreslených turistických značiek, ale zablúdiť by si nemal. A ak budeš mať dosť času, neobíď takú dominantu, akou je Jasenovský hrad. Práve z jeho úpätia budeš mať krásny výhľad na dolinu horného toku Laborca od Brekovskej brány. Kedysi sa tu nachádzal aj vodný mlyn s umelo vytvoreným mlynským náhonom. Lokalita je samozrejme aj obľúbeným miestom rybárov, zaľúbených dvojíc či tých, ktorí hľadajú pokoj a oddych v zeleni stromov a žblnkotajúcej hladiny rieky s neopakovateľnou vôňou lužného lesa.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu