Malohorešské pivničky

Agáty každý rok v máji zakvitnú a zaplnia atmosféru juhovýchodného Slovenska podmanivou medovou vôňou. Ku krajine neodmysliteľne patrí maďarský prízvuk milých ľudí, ktorí sa tu roky živili predovšetkým poľnohospodárstvom. No aj oni po ťažkej práci dostali veľkú odmenu, po ktorú si zaiste rád prídeš aj ty. Čo máme na mysli? Predsa rozmanité chute, ktoré sa na jazyku rozlievajú tak krátko, aby však o chvíľu prúdili do celého tela. Najlepšie si ich vychutnáš z pohára v domácej vinotéke miestneho vinára alebo priamo v jednej z malohorešských tufových pivničiek.

Malý Horeš – Kisgeres je vinárska obec, dobre dostupná autom i bicyklom. Má to však malú nevýhodu; kvalitné a rovinaté cyklocestičky sa nejako neznášajú s degustáciou kvalitného vínka. Napríklad  v tesanej tufovej pivničke pri svetle sviečok u jedného z miestnych vinárov spolku Polyhos. Vínko tu majú výnimočné, živé, v obchode také nekúpite. Vo vínnom háji sa nachádza viac ako 340 tufových  pivničiek, umiestnených v malých skupinkách so spoločnými vchodmi. Spolu možno do pivničiek vstúpiť až cez 83 portálov. Mimochodom ide o ojedinelé zoskupenie toľkých pivničiek na Slovensku. Majú viac ako 500 rokov a pravdepodobne boli pôvodne využívané ako bezpečné útočiská obyvateľov počas mongolských vpádov.

Ak budeš mať ešte voľné miesto v žalúdku, rozhodne treba ochutnať aj tradičný koláč, tzv. horešský béleš, alebo si ho poisti vopred a svoju návštevu si dohodni telefonicky +421 907 934 660, alebo e-mailom u Spolku Polyhos geresi.pali@gmail.com.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu