Na červenom koberci

K letu patrí oddych, večerné posedenia s kamarátmi aj relax pri dobrom filme. Čo tak spojiť toto všetko dokopy, pridať dobré jedlo a pitie, k tomu veľké plátno a potom sa už len nechať unášať kinematografickou tvorbou a rovno pod holým nebom si vychutnávať pohodu neskorých letných večerov. V Košiciach je na to hneď niekoľko príležitostí.

Bez strechy nad hlavou, vystavený vrtochom počasia, ale za to na o to väčšom plátne, ponúka premietanie Amfiteáter v Košiciach. Má kapacitu 12 000 divákov a to je riadna sila, keď taký dav prežíva dej premietaného filmu. Amfiteáter slúži Košičanom už od roku 1954 a je neodmysliteľnou súčasťou života v meste. Okrem letných premietaní slúži ako dejisko koncertov, stretnutí a osláv.

Novinkou leta 2022 bude návrat Kina pod holým nebom na najzelenšie sídlisko v Košiciach – na Terasu. Na nádvorí Átria klubu v Zuzkinom parku bude premietať letné kino aj vystupovať filharmónia. Na plátne sa predstaví šesť produkcií hodnotných filmov našej a svetovej kinematografie. Medzi najznámejšie snímky určite patria Lidice, Dom, Náuka o snoch, Lurdy či cenami ovenčený slovenský dokument Osadné.

Zaujímavú ponuku pridáva festival BE2CAN filmov, teda prehliadka festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes, ktorú si môžeš vychutnať v Kulturparku aj v Kine Úsmev. Podhubie kinematrografie má v Košiciach jednoznačne korene v Kine Úsmev, preto sa v ňom môžeš tešiť ešte aj na takú lahôdku, akou je každoročná prehliadka súčasných severských filmov SCANDI.

Pridajme ešte ponuku novootvoreného a pomaly sa rekonštruujúceho Kina v záhrade. Znie to ako novinka, no má svoju dlhú históriu. Prvýkrát bolo otvorené v roku 1956 vo dvore za bývalým kinom Partizán, dnešnou Malou scénou Štátneho divadla. Premietalo sa v ňom až do polovice 80. rokov. V roku 2021 sa dočkalo čiastočnej rekonštrukcie a znovuotvorenia. Pod plechovou strechou sa premietajú čiernobiele klasiky aj kvalitné dokumenty.

Amfiteáter Košice
Festivalové námestie, 040 01 Košice - Sever
k13.sk/

Kino Úsmev
Kasárenské námestie 1, 040 01 Košice
facebook.com/usmevkino

Záhradné kino v Košiciach
Hlavná 80, 040 01 Košice
facebook.com/zahradnekino/

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu