Nižná Myšľa - archeoskanzen

„Vráť sa do hrobu!“ Tak znie názov úspešného a provokatívneho českého filmu Milana Šteindlera. My pozvanie trochu upravíme: ,,Vráť sa ku hrobom!“ Aspoň k tým najznámejším z čias Doby bronzovej. Nájdeš ho v jednom z najznámejších a najrozsiahlejších nálezísk v Európe, pri obci Nižná Myšľa, neďaleko Košíc. Archeológovia tu začali kopať už v roku 1948 a odvtedy tu našli nálezy nevyčísliteľnej ceny.

Nižná Myšľa predstavuje jedno z najbohatších archeologických nálezísk zaznamenávajúce praveké osídlenie. Výskumníci tu našli niekoľko osád a pohrebisko z rôznych časových úsekov od praveku až včasného stredoveku. O lokalite vedeli ľudia už veľmi skoro, pretože zem vydávala pri jarnej i jesennej orbe svoje tajomstvá, a tak ju za archeologickú lokalitu označili už v roku 1892. Najznámejšie miesta sú: Skalka, Koscelek, Moľva, Prepoštstvo a Várheď (Varhégy). Nálezisko dnes veľmi prístupnou a zaujímavou formou sprístupňuje tamojší archeoskanzen. Rozprestiera sa na  strategicky veľmi výhodnom mieste s nadmorskou výškou 217 m, priamo nad lokalitou. Nájdeš tu repliky zrubov, obydlia zo staršej a strednej doby bronzovej. Bombasticky znie aj štatistika - za tie roky sa tu našlo viac ako 2 300 nádob a približne asi 5 000 bronzových, kostených a kamenných predmetov rozličného významu. Mnohé nálezy majú celosvetový význam a dokumentujú vysokú životnú úroveň, technologickú zručnosť tunajších obyvateľov, ktorí boli zdatní hutníci aj obchodníci. Ich príbytky však boli po zániku osád vyrabované a vypálené, a obyvatelia osady definitívne opustili.

Tajomstvá Nižnej Myšle a okolia neprezentujú iba v archeoskanzene, ale aj Myšlianskom obecnom múzeu, ktoré sa nachádza v budove stredovekého premonštrátskeho kláštora z 13. stor., ktorý bol v 17. storočí aj kaštieľom a okolo ktorého môžeš dnes "prefrčať" aj na bicykli.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu