Open Mural Gallery v Košiciach

Vedel si o tom, že na východe Slovenska, priamo v Košiciach sa nachádza obrovská nástenná  galéria plná kolosálnych malieb – tzv. murálov? Sme presvedčení, že murály by si mal vidieť. Zaslúžia si tvoju pozornosť. Predvedie ti ju netradičná Otvorená mestská galéria (OMG). Je to pozoruhodný a unikátny zjav urban artu na Slovensku. Galéria predstavuje takmer 30 monumentálnych diel na fasádach košických domov, ktorá zaručuje Košiciam prvenstvo v zastúpení tohto typu umenia v celej krajine. Výstavný priestor prezentuje na fasádach domov a monumentálne maľby svetových umelcov sú rozmiestnené po celom meste. Muralistická galéria "vystavuje" umenie dostupné kedykoľvek, nielen počas otváracích hodín.

OMG skrášľuje mesto, pretože predstavuje jedinečné  umelecké výtvory medzinárodne uznávaných umelcov z 10 krajín. Aj teba dráždia a provokujú slová ako street art alebo graffiti. Vyvolávajú v tebe rozporuplné emócie či asociácie spojené s nevkusnými tagmi? Núka sa ti analógia s reklamou? Uvedom si, že murály sú protikladom vizuálneho smogu, ktorý tvorí spleť pútačov osadených bez rešpektu. Murály sú naopak precízne spracované diela, ktoré kedysi zdobili fasády tovární či obchodov. Dnes skrášľujú mestskú šeď a fádnosť. Ako sa im to darí, uvidíš sám v otvorenej galérii.

A ako sa do nej dostaneš? Prístupov je nespočetne veľa. Vstúpiť môžeš autom, autobusom či električkou, a usadiť sa na chodníku, parkovisku či trávnatej ploche tak, aby si čo najlepšie videl. Nechaj na seba pôsobiť silu murálu.

Verejnú galériu má na svedomí Street Art Communication (SAC) – umelecké zoskupenie a občianske združenie na čele s Viktorom Feherom a niekoľko ročníkov Street Art Communication festivalu v Košiciach. Práve počas týchto podujatí prizvaní umelci kreslili na steny v meste, ktoré obdivujeme dodnes. Dnes ich nájdeš predovšetkým v centre mesta a na sídlisku Terasa.

Vyber sa na tieto miesta:

Masarykova 23, Protifašistických bojovníkov 4, Zborovská 2, Floriánska 4, Internáty Medická, Zuzkin park, Katkin park, Hronská 8, Ružínska 2, Popradská 70, Trieda SNP 61.

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu