Originálne produkty lokálnych tvorcov

Kto by nechcel byť štýlový ako Soňa Pauhofová? Alebo priniesť domov suvenír, aký nekúpiš nikde inde na svete? Alebo skrátka mať možnosť sa zoči-voči stretnúť so samotnými remeselníkmi a umelcami, ktorí ti okrem materiálnej veci dajú aj príbeh a emóciu? Je to niečo úplne iné, keď si vyhliadneš termín MAME market-u, a prídeš na trhovisko na Dominikánske námestie stretnúť množstvo angažovaných výtvarníkov a najmä jeho dve vizionárske zakladateľky, Viktóriu Žitňanovú a Martinu Švarc. Tie si v roku 2018 povedali, že treba mať market, a preto v Košiciach MAME market. Kúpiš na ňom výlučne handmade veci od lokálnych výtvarníkov, ktoré sú kvalitou a unikátnosťou úplne na inom leveli ako čokoľvek, čo na teba pozerá z regálov obchodných domov.

Veľmi podobný koncept lokálpatriotizmu, ibaže pod strechou, má predajňa SloCZ .Tá ponúka jedinečné kúsky od slovenských a českých návrhárov, umelcov a dizajnérskych štúdií v limitovaných edíciách. Kto by mohol byť výraznejším symbolom československosti, keď nie Táňa Pauhofová, ktorá má na sebe výtvory od Novesty, Lukáša Macháčka, Markéty Dlhej Márovej či Ciny Marcinkovej. Okrem módy tu nájdete aj voňavé sviečky Meadows či šperkovnice Fain Wood.

V Košiciach máme aj nevídaný Regionálny informačný bod „RIB“ priamo v centre, hneď blízko Dómu sv. Alžbety. Len v ňom totiž získaš užitočné informácie k tvojmu výletu a pobytu v celom Košickom regióne. Funguje tak trochu aj ako cestovná agentúra a počas sezóny vypravuje cyklobusy a jednodňové autobusové výlety so zaujímavým programom, sprievodcami či gastronomickými zážitkami. Okrem turistických informácií v RIB-e nájdeš aj originálne a autentické suveníry a remeselné výrobky z Kraja sveta.

Pre informácie z prvej ruky si môžeš zájsť aj do Visit infobodu, ktorý prináša Košičanom i cezpoľným možnosť spoznať metropolu východného Slovenska prostredníctvom jej krás a tajomstiev. Keď ho na Hlavnej ulici navštíviš, dostaneš bezplatného knižného sprievodcu mestom Košice do vrecka v 6 jazykoch (SK, EN, PL, DE, HU, UA), mapy centra mesta, uschováš si tu batožinu zadarmo a nabalia ťa aj netradičnými suvenírmi od košických umelcov.

MAME Market
mamemarket.sk/
facebook.com/mamemarket

Infopoint Visit Košice
Hlavná 59, 040 01 Košice - Staré Mesto
+421 907 722 062

Regionálny informačný bod
Hlavná 48, 040 01 Košice - Staré Mesto
+421 907 964 316

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu