Po stopách košického Banksyho

Zaujali ťa tancujúce písmená na niektorej z košických budov? Najprv si sa zhrozil nad tými čmáranicami, ktoré škaredia fasády domov? Ale ak si dočítal do konca, azda si sa aj pousmial a zamyslel? Ak sa stalo to druhé, košický street art z rúk Santiaga má zmysel. Pretože nápisom na fasádach budov ide hlavne o zamyslenie či prebudenie z nudy a nezáujmu.

Street art bol kedysi považovaný za vandalizmus a ničenie cudzieho majetku. Mnohí ho za taký považujú aj dnes. Ale až niekoľko významných kresieb zmenilo názor verejnosti natoľko, že akceptovala aj tento druh umenia. Keď sa povie street art, každému hneď napadne meno Banksy. Aj v Košiciach máme svojho Banksyho. Hovorí si Santiago. Pouličný umelec je chlapec z Košíc a už dlhé roky zdobí nárožia a fasády budov v metropole východu. Jeho kreatívne nápisy provokujú, ale aj vyvolávajú úsmev. A možno ani ty sa nebudeš vedieť rozhodnúť, či to, čo robí, a čo vidíš ty, je naozaj vandalizmus, čmáranice, nevychovanosť, alebo skutočné pouličné umenie... „Máme tu jún, mesiac prasknutých strún,“ znie jeden z nápisov zberateľa zahodených slov na fasáde sivého domu.  Znalci hovoria, že jeho písmená tancujú, sú veselé, plné energie a slobody.  „Aj sprejeri majú dovolenku,“ konštatuje ďalší nápis. „Bál som sa tmy a teraz sa bojím ďalšieho dňa,“ oznamuje iný.

Navnadili sme ťa? Tak vyraz na prechádzku starým mestom, pozorne sa dívaj a uvidíš, či to s tebou niečo urobí. A ako píše Santiago na ďalšom nápise: „Len sa nepozeraj do očí.“

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu