Stačilo ti turistickej „klasiky“ a chceš sa zatúlať niekam inam? Pritom je to tak blízko, no na hony ďaleko od ton komerčných turistických cieľov vo Vysokých Tatrách či v Jasnej. Máš pravdu, nie je tam, ani hotel, ani wellness, dokonca ani žiadna adrenalínová atrakcia. Na krasovej planine však zažiješ naozajstný pokoj a možno aj vzrušenie z nepoznaného. Asi aj preto tam na teba čaká rastlinný kostol.
Jasovská planina je plná kontrastov a pestrofarebnej prírody. Priamo nad obcou Debraď je miesto, ktoré rozpáli zvedavosť nejedného cestovateľa. Krasové útvary, teplomilná vegetácia, no nadovšetko chrám, ktorý splynul s prírodou. Fakt, musíš ho vidieť! Drevená konštrukcia postavená na kamenných základoch stredovekej sakrálnej stavby z 15. storočia patrila kedysi premonštrátom z Jasova. Dnes patrí všetkým, ktorí ju objavia. Aj tebe, tak si ho chráň a opatruj, akoby bol naozaj tvoj!
Neopakovateľný obraz niekdajšieho chrámu sv. Ladislava je priehľadný a číry. Čistý vo svojej jedinečnosti je korunovaný svätyňou, ktorej dominuje zelený strom s košatou korunou, prerastajúc múry chrámu až do neba. Zázrak v priamom prenose! Pritom pôvodné zrúcaniny boli viditeľné ešte začiatkom 20. storočia. Po 2. svetovej vojne tu postavili kaplnku nad prameňom a hneď sa stala obľúbeným pútnickým miestom. Po komunistickom puči v roku 1948 začala kaplnka prekážať vládnej garnitúre, tak ju nechala tajne vypáliť. Tradícia pútí však nezanikla a po roku 1989 ju vzkriesili a kaplnku obnovili. Nie do pôvodného stavu, v národnom parku by to asi nešlo. To prinieslo kompromis, ktorý zrodil unikátnu, citlivú a do prírody doslova zasadenú stavbu. Dovidenia na mieste s duchovným rozmerom a neopakovateľnou atmosférou, dovidenia v Debradi, priateľu.
Ozaj, a nezabudni, že zelený kostol sa nachádza aj v blízkosti ďalších atrakcií. Na mysli máme najmä Jasov, starobylé sídlo premonštrátskeho opátstva, kláštora s francúzskym parkom, ale aj Jasovskú jaskyňu či hrad s výhľadom na Jasovskej skale.
Viac informácií TU >>