Rejdová - Gemerská čipka a Modrý domček

Čo ti na um príde, ak ti niekto povie: plátenko hladké a prekladané, dierky, tyl, pavúčiky, dvojpárový pletenec, oká či lístky lipové...? Akiste si poklopeš po čele. Nemusíš, to za teba už klepú iné drievka či skôr paličky. Termíny, ktoré si zvedel na začiatku písma, totiž sú vlastné umeniu paličkovania a najmä – gemerskej čipke, ktorú by si mal rozhodne objaviť práve na Kraji sveta.

Čipkári svojím umením zohrali v textilnej kultúre veľkú úlohu. Skromné i honosné dielka vyrábali na špeciálne upravenom tvrdom vankúši v tvare valca pomocou drevených paličiek, na ktorých sú navinuté nite. Hoci to to nebola výroba náročná na materiál, používal sa predovšetkým domáci ľan, neskôr bavlnený a až pozdejšie z umelých vlákien, ale o to viac čipkár musel šikovnosť a trpezlivosť predviesť, aby požadovaný tovar dodal. Dnes by sme povedali, že jeho šikovné ruky produkovali dielo s vysokou pridanou hodnotou.

A ako tá chýrna gemerská paličkovaná čipka vlastne vyzerá? Jednoducho nádherne a nezabudnuteľne. Má pásikový charakter s hladkým a prekladaným plátenkom  so štylizovanými motívmi rastlinných ornamentov, kvietkov, púčikov a listov usporiadaných súmerne podľa stredovej osi. Strediskom výroby gemerskej čipky boli Rejdová a Rožňava. Používali sa ako súčasť odevov, výzdoby a čepcov, kde mali aj informatívny charakter o stave a veku majiteľky. Staršie ženy nosili čepce s bielou riečičkou, mladšie s červenou, alebo čiernou. Svadobný čepiec bol so zelenou riečičkou.

Tradície i zvyky v Rejdovej dodnes živo uchovávajú každoročným folklórnym festivalom alebo prácou tamojšieho Múzea tradičnej ľudovej kultúry, ktoré je umiestnené v typickom modrom domčeku, ktorý však v roku 2016 vyhorel, ale dnes je opravený a pripravený poskytnúť návštevníkom zaujímavú cestu do minulosti.

Kontakt:

Múzeum tradičnej ľudovej kultúry

Rejdová 47

049 26 Rejdová

starosta@rejdova.sk

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu