Reklamná typografia v Košiciach

Pamätáš si, ako ešte pred pár rokmi na teba blikali nočné neóny nad obchodmi, kinom či železničným nádražím? To všetko je preč. Teda, skoro všetko. Neóny boli súčasťou nielen nášho života, ale aj textov mnohých piesní a básni. Niektoré boli fádne, nezaujímavé, akoby z povinnosti. Na iné si sa však dokázal pozerať celé hodiny a vždy si bol rád, keď si mohol ísť okolo. Rozjasňovali tmu v okolí a šteklili svojím posolstvom.

Neóny mali v minulosti pritiahnuť ľudí k výkladom obchodov. Nič na tom, že v nich takmer nič nebolo, ale neóny svietili do diaľky ako na západe. Len menej blikali… Pamätáš si? Sú ľudia, ktorým je za týmto smutno azda ešte viac ako tebe. Aj preto Neón a reklamnú typografiu na východe Slovenska zmapovali v rovnomennej publikácii. Zachytáva dochované a miznúce reklamné písmo vo verejnom priestore z obdobia od konca 50-tych do začiatku 90-tych rokov 20. storočia vo viacerých mestách na východnom Slovensku. Zberatelia tohto druhu umenia nemajú zo Slovenska radosť. Zatiaľ čo v susednom Poľsku či Maďarsku neóny zachraňujú, u nás končia často na skládkach, zničené a ponížené.

Ale našťastie, ešte aj dnes nájdeš nápisy ako „Mäso, Údeniny, Mlieko“ napríklad na Nemocničnej ulici. Aj Kuchynské potreby na Alžbetinej ulici sa zachovali. Charakteristickými sú neóny ako: ,,Papier“ na Mlynskej alebo ,,Mladosť“ na Hlavnej ulici. Zachoval sa aj ,,Maratón“ na Námestí Maratónu mieru či ,,Merkúr“ na ulici Boženy Němcovej v Košiciach. Tak opäť iba odporúčanie, v mestskej časti Staré mesto, Sever alebo Juh ich ešte zopár nájdeš. A ak sa ti bude máliť, vybehni aj do ďalších miest východného Slovenska. Zaiste nájdeš čo - to v Gelnici, Krompachoch, Rožňave, Dobšinej, Sečovciach, Michalovciach i v Trebišove.

Vyskladaj si zbierku jedinečnej, ale zanikajúcej galérie neónových svetiel.

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu