Remeselný kováč - Cyril Horák v Ruskove

„Jeden kováč koňa kuje…“ pamätáš si ešte verše milej detskej riekanky? Možno práve tieto verše ti napadnú tak, ako mnohým ďalším, keď uvidíš podkovu či priamo majstra kováča pri práci v kováčskej vyhni, či niekde na remeselných trhoch pred očami zvedavcov. Cyril Horák má svoje kovové kráľovstvo neďaleko Košíc v obci Ruskov a už 23 rokov vyrába dekoratívne predmety pre predajne ÚĽUV - Ústredia ľudovej umeleckej výroby.

Nie je vyučeným kováčom. Naopak, vychodil gymnázium aj šesť semestrov Technickej univerzity. Miloval kone, kde sa osudovo stretol s podkováčstvom. Odtiaľ bol už iba krok k umeniu, ktorému sa venuje viac ako 35 rokov. Takmer dve desaťročia strávil v Uličke remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. Dnes vyrába najmä doplnky ako napríklad: svietniky, kríže či železných anjelikov. Každý nový dizajn, ktorý navrhne, musí prejsť výtvarnou komisiou ÚĽUVu.

Ani Cyril, tak ako každý kováč, sa nezaobíde bez vyhne s čiernym uhlím alebo koksom. Tá jeho udržuje kujné železo pri teplote približne 1200 stupňov Celzia. Železo následne kladivom spracováva na kovadline, pri namáhavejších kúskoch si pomôže bucharom. Počet úderov sa nemeria na desiatky, ani stovky, ale tisícky. Ľuďom sa jeho výrobky páčia, lebo ich nenatiera lakom, ani farbou, iba ľanovým olejom. Vidia i cítia tak každú priehlbinu, nerovnosť či pór ušľachtilého materiálu z hlbín zeme. Pre niekoho možno chladného železa, pre niekoho až príliš horúceho kovu s ukrytou fantáziou. Dôležité však je, že prináša radosť a potešenie.

Ale ani Cyril Horák si nenecháva majstrovstvo iba pre seba. Svoje remeslo príležitostne a na požiadanie učí u seba v Ruskove. Dvojdňový kurz by mal postačiť na dokonalé oboznámenie sa s prácou okolo vyhne či kováčskym náčiním. Máš záujem? Ak áno, neváhaj, zavolaj a prihlás sa. Ale predtým sa ešte douč veršovanku: „Jeden kováč koňa kuje…“

Kontakt:

Cyril Horák – umelecký kováč

Ruskov 044 19

cyril.horak@gmail.com

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu