Remeslá old school know-how (Rejdová, Krásnohorská Dlhá Lúka, Gemerská Poloma)

Gemer je na Kraji sveta veľmi uznávanou baštou remesiel, preto keď chceš vedieť AKO, choď práve do dediniek v okolí Rožňavy. Výhodu tu budú ma tí, ktorí hovoria po maďarsky, pretože tento región je značne dvojjazyčný a to ovplyvňuje aj tunajšiu umeleckú tvorbu. V Rejdovej nájdeš Múzeum tradičnej ľudovej kultúry, ktoré je umiestnené v typickom modrom domčeku. Ten v roku 2016 vyhorel, ale dnes je znova opravený a pripravený poskytnúť návštevníkom zaujímavú cestu do minulosti, ktorá sa spája najmä s paličkovanými čipkami. Čipkári svojím umením zohrali v textilnej kultúre veľkú úlohu. Skromné i honosné dielka vyrábali procesom tzv. paličkovania na špeciálne upravenom tvrdom vankúši v tvare valca pomocou drevených paličiek, na ktorých sú navinuté nite. Hoci to nebola výroba náročná na materiál, musel čipkár pracovať šikovne a trpezlivo, aby dosiahol žiadaný výsledok. Používal pri tom predovšetkým domáci ľan, neskôr bavlnu, a až neskôr aj modernejšie umelé vlákna. A ako tá chýrna gemerská paličkovaná čipka vlastne vyzerá? Jednoducho nádherne a nezabudnuteľne. Má pásikovú štruktúru s hladkým a prekladaným plátenkom so štylizovanými motívmi rastlinných ornamentov, kvietkov, púčikov a listov, usporiadaných súmerne podľa stredovej osi. Strediskom výroby gemerskej čipky boli Rejdová a Rožňava. Čipka sa používala ako súčasť odevov, rôznej výzdoby, ale napríklad i čepcov, na ktorých mala informatívnu funkciu a referovala o stave a veku majiteľky. Všetko toto uvidíš na vlastné oči, keď sa necháš zlákať pozvánkou na každoročný folklórny festival do Rejdovej, kde uvidíš to najlepšie, čo Gemer ponúka.

V blízkosti Rožňavy sa nachádza dedinka Krásnohorská Dlhá lúka, kde sa o zachovanie a rozvoj tradičných remesiel stará Združenie gemerských remeselníkov s viac ako polstovkou majstrov remeselníkov z celého Gemera. Košikárstvo, tkanie na krosnách, ale i pečenie chleba možno objaviť v tunajšom Remeselníckom dome. Stretnúť sa tu dá aj zvonolejár, šúpoliarka, keramikári, drôtikár či tkáčka. Cieľom ich úsilia je nedať zahynúť tradičným remeslám, ale ich naopak oživiť s dôrazom na zachovanie autentickej čistoty v modernom prevedení. Remeselnícky dom sa nachádza v objekte starého, no citlivo zrekonštruovaného sedliackeho domu, v areáli pôvodného kaštieľa Andrássyovcov. Návštevníkom sa tu po celý rok prezentujú remeslá aj s možnosťou ukážky či zakúpenia suvenírov. V letných mesiacoch sa koná aj ukážkové pečenie chleba v tradičnej vonkajšej peci, a ak je čas a možnosti, organizujú sa letné remeselnícke tábory pre deti a mládež. Výkladnou skriňou združenia je Gemerský remeselnícky jarmok, na ktorom sa stretáva viac ako stovka znamenitých a tvorivých remeselníkov, starožitníkov či kuchárov, ktorí radi predvádzajú svoje umenie pred početnými návštevníkmi.

V okolí Rožňavy je ešte jedna dedinka, ktorú by si v hone za tradičným remeselníckym know-how nemal vynechať: Gemerská Poloma. Tu to žije folklórom, tancom a spevom. Spievajú tu skutočne všetci a v obci nenájdeš občana, ktorý by nemal doma vlastný kroj s tradičnými háčkovanými pelerínami. Folklór tu zostal živý a je súčasťou všetkých duchovných aj svetských príležitostí. Od Vianoc cez Fašiangy až po stavanie mája, veselice aj pohreby. Miestne deti majú svoj vlastný folklórny súbor Bambuchy a ich hlasy sú oceňované na rôznych speváckych súťažiach.

 

Združenie gemerských remeselníkov

Krásnohorská Dlhá Lúka 261,

Krásnohorská Dlhá Lúka 049 45

www.gomorikemuvesek.sk

gremeselnici@gmail.com

 

Múzeum tradičnej ľudovej kultúry

Rejdová 47

049 26 Rejdová

starosta@rejdova.sk

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu