Sans Souci a grófov zábavný barokový park

Chceš byť svetový? Hľadaj svetové hodnoty a pozoruhodnosti. Napríklad barokový „zábavný park“, ktorý niekedy dávno nechal postaviť na Spiši gróf Csáky. Dnes z neho zostali už iba záznamy v archívoch, pláň a na nej Tisícročná kaplnka. Ale aj tak je ten príbeh silný a génius loci miesta, kde sa to všetko stalo, je ešte aj po rokoch stále silné.

Letohrad Sans Souci vznikol na vrchu Zámčisko nad obcou Iliašovce v druhej polovici 18. storočia. Osvietenský skvost dali postaviť tunajší grófi Štefan a Júlia Csákyovci podľa vzoru letohradu Fridricha II. v Postupime. Mal byť miestom rozptýlenia, zábavy i osvietenských debát pre grófsku rodinu aj široké šľachtické okolie. Centrom areálu bola kaplnka sv. Štefana, ktorá zostala - najmä vďaka snahe miestnych nadšencov - jedinou zachovanou spomienkou na majestátny areál. V čase jeho existencie sa v areáli nachádzalo mnoho palácov a budov. Dominantným bol grófsky palác s bohatou knižnicou, palác pre hostí, budova pre úradníkov a služobníctvo, filagória, pustovňa, miesto pre loptové hry, strelnica pre lukostrelcov dokonca aj dostihová dráha. Vrch, na ktorom letohrad stál, manželia nazvali „Parnasom“ – tu mal Apollón aj svoju sieň s obrazom „Deväť múz“. Údolie za vrchom, v ktorom zriadili kúpele, zasa nazvali údolím „Dafné“.

Nákladný spôsob života bez adekvátnych príjmov však priviedol Csákyovcov už na začiatku 19. storočia ku krachu. Frustrovaný gróf nechal v zúrivosti celý letohrádok vysťahovať. Zberateľské a luxusné predmety predal a celý areál nechal zbúrať a zapáliť. Jediné, čo sa zachovalo, boli kaplnka a obelisk dokumentujúce zašlú slávu letohrádku.

Kaplnku, stojacu na mieste s úžasným výhľadom, dnes miestni nenazvú inak ako Tisícročná kaplnka, hoci svoj význam plnila iba 23 rokov. Oproti nej sa hrdo vypína kópia 12 ton ťažkého obelisku, ako dôstojná spomienka na rodáka Iliašoviec, grófa Csákyho.

Ako sme už povedali, miesto niekdajšieho barokového zábavného praku treba vidieť. Na Zámčisku sa ti bude páčiť, nielen výhľad, ale najmä pocit, ktorý ťa opantá. A ak budeš mať stále túžbu po zážitkoch, skús si tam zájsť po cyklotrase.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu