Smolnícky tajch

Potrebuješ sa poriadne schladiť alebo rozpáliť na najvyššiu prevádzkovú teplotu? Postačí ti slnko a voda, alebo sú nutné najmodernejšie balneoterapeutické technológie? Aj najvyššie nároky splní výlet ku tajchu plného mokrej vody a ovzdušia, ktorému u nás páru niet. Máš nejaké neznáme? Nevieš, kde, a čo je tajch?

V dosahu starobylého mariánskeho pútnického miesta v Úhornej, kde je učupená kaplnka na úpätí horského hrebeňa Volovských vrchov leží vodná nádrž Smolnícky tajch. Napája ju Smolnícky potok a je obľúbeným miestom oddychu. Relax, kúpanie, člnkovanie, rybárčenie alebo ako príjemná zastávka osvieženia peších aj cykloturistov... Na toto všetko láka čistá voda jazera, obkolesená hustými smrekovými lesmi, domov vodných vtákov, rýb a rakov. Pri jazere sa nachádza vynovená lodenica, kde si môžeš vypožičať čln alebo kajak.

Jazero pôvodne vzniklo ako banské dielo - tajch, ktoré bolo súčasťou vodohospodárskeho systému smolníckych baní a patrí medzi pozoruhodné doklady technickej vyspelosti tunajších baníkov. Patrí k najstarším vodným stavbám (1768) na východnom Slovensku. Pod jazerom je 35 m dlhá štôlňa. Tajch okrem iného zachytával aj dažďovú vodu z okolitých vrchov, čím zabránil častým povodniam a zaplaveniu banských priestorov. Sypaná hrádza je dlhá 190 metrov a vysoká 16 metrov.

A ak budeš mať čas po kúpaní aj na kus histórie, zabehni ešte do Smolníckej doliny, do obce Smolnícka Huta, kde je v budove obecného úradu zriadená Izba tradícií – Heimatstube. Medzi tunajšie najstaršie exponáty patria napríklad lodný kufor, ktorý bol so svojím majiteľom až v Amerike, vyšívaný cirkevný odev, šijací stroj či dobroty zo špajze. V časti venovanej baníctvu sú ukázané typické odevy a nástroje baníkov ešte pred elektrifikáciou baní. Časť Heimatstube je venovaná i bývalej tabakovej továrni z neďalekého Smolníka, ktorá až do zatvorenia produkovala ručne zhotovené svetové cigary z tabakových listov z indonézskej Jávy.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu