Zatúžil si niekedy zdolať sopku? Máš obavy a strach, že ťa zasype popol? My ti ponúkame bezpečný a vyhasnutý vulkán. Vyber si najväčší, v podobe ospevovanej Poľany na Strednom Slovensku, alebo ti vystačí Vihorlatské pohorie nad Zemplínskou Šíravou. Každá lokalita má svoje prednosti. My ti povieme viac o tej východniarskej.
Sopečné pohorie Vihorlatské vrchy skrývajú mnoho krás. Jeho najvyšším vrcholom je Vihorlat s nadmorskou výškou 1075 m n. m., no najnavštevovanejšou perlou tohto pohoria je o čosi nižší Sninský kameň (1006 m n. m.). Vystúpiš na neho minimálne z troch východiskových bodov: odporúčame od Sninských rybníkov, od Remetských Hámrov či od Zemplínskych Hámrov.
Keď sa budeš hore škriabať, vedz, že vystupuješ na prírodnú pamiatku, vyhlásenú ešte v roku 1982. Chránené sú najmä dva skalné plošinové lávové vrcholy: nižšie položený Veľký Sninský kameň (998 m n. m.) a Malý Sninský kameň s menšou plochou, ale vo vyššej nadmorskej výške (1006 m. n. m.).
Návštevou kameňa sa razom neocitneš iba v blízkosti sopky, ale aj v pralese. Vihorlatský prales bol v roku 2007 zapísaný do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ale vráťme sa ku kameňu. Obe jeho plošiny sú oddelené malým sedielkom a vystupuje sa na ne po železných rebríkoch. Originálny výstup je bezpečný a atraktívny aj pre menšie deti. Zo západnej plošiny je prekrásny výhľad na sever a západ – najmä na mesto Snina a hlavný hrebeň Vihorlatu. Z východnej plošiny zase zaujme pohľad na východ a juh: na malebné horské jazero – Morské oko, hraničný hrebeň Popričného či Východoslovenskú nížinu.
Výstup je zároveň prechádzkou, akoby botanickou či zoologickou záhradou. Aj voľným okom rozoznáš rozdiely vo výskyte rastlín na chladnej severnej a teplej južnej strane vrcholu. Rozsiahle lesy sú tiež domovom viacerých druhov stavovcov. O všetkých krásach sa najviac dozvieš z panelov náučného chodníka.
A ak by ti bolo málo, obzri si ešte starú lokomotívu a koľajnice v lese, ako pamiatku na tunajšie lesné úzkorozchodné železnice. Po túre sa zastav v obci Zemplínske Hámre, v Múzeu s históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch alebo v športovo rekreačnom areáli Barnova rika, kde sa môžeš okúpať alebo aj dobre vyspať. A ak sa ocitneš na severnej strane, tak to isté môžeš urobiť aj na známych Sninských rybníkoch. Ale to si už v Prešovskom kraji….
Viac informácií TU >>