Štefánska Huta a drevený most

Zaujíma ťa urbex? Aj ty rád roníš slzy nad rozpadávajúcimi sa technickými pamiatkami a ešte radšej ich skúmaš na vlastnú päsť. Vhodnú kombináciu rozpadu a záchrany histórie v zmysle jej funkčného využitia dodnes ponúka trochu zastrčená Štefánska huta, ležiaca kúsok od hlavnej cesty z Košíc do Krompách. Musíš však najprv prejsť drevenú, cínovú, striebornú a zlatú horu. Ako v rozprávke. Až potom nájdeš aj tú medenú.

Štefánska Huta je prirodzeným sídlom, ktoré sa vytvorilo v minulosti okolo centra ťažby a spracovania rúd z okolitých vrchov. Treba povedať, že takéto miesta a mestá vždy oplývali majetkom a bohatstvom, preto si dovolili budovať aj technicky náročnejšie, luxusnejšie a na tú dobu nie až tak obvyklé stavby. A keďže zhodou šťastných okolností sa zachovali dodnes, môžeš obdivovať napríklad unikátny drevený most z roku 1832, po ktorom dodnes jazdia osobné autá. Prekryť most strechou bolo aj na doby minulé unikátne, stálo to veľa peňazí navyše, prinášalo to však množstvo úžitku. Okrem ľahšej údržby a menšiemu riziku vystavenia sa krutým poveternostným podmienkam, najmä v zime, sa taký most stal aj miestom trhu, zhromaždení či regulácie pohybu. Konštrukcia zo smrekového dreva je dlhá 27 metrov a široká 3,50 metra a stojí na kamenných pilieroch. Architektúra a technické riešenie mosta sú zaujímavé a neobvyklé. Jediná zachovaná stavba svojho druhu na Slovensku prešla v roku 2015 rozsiahlou renováciou.

Majitelia niekdajšej medenej huty nechali na tomto mieste postaviť aj honosnú administratívnu budovu. Stavali ju s noblesou i prepychom v klasicistickom slohu, no dnes žalostne chátra a pustne. Odnesieš si emócie plné otáznikov a predstáv pretavených do otázky: Čo keby?

Medená huta a drevený most sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Okrem týchto dvoch objektov ťa zláka aj kaštieľ, postavený z kameňov niekdajšieho Richnavského hradu, ktorý zbúrali v roku 1527. Nájdeš ho v neďalekej Kluknave. V poslednom období kaštieľ prešiel rozsiahlou renováciou a vo svete turizmu sa objavil pod menom Biela dáma a Čierny rytier. Pôvodne csákyovske sídlo sa tak premenilo na originálne ubytovacie a stravovacie zariadenie.

Na kraji civilizácie objavíš určite aj pomerne nový turistický náučný chodník „Osobnosti a história Kluknavy“. Dlhý je 7,5 km, a tak ti ešte zvýšia sily aj na pútnický kostolík sv. Anny. Vybudovali ho na mieste starej kaplnky uprostred Kluknavských lúk, ktorú dala ešte v roku 1632 postaviť grófka Anna Csáky-Vesselényová. Kluknavu si jednoducho obľúbiš, až keď ju spoznáš dokonalejšie. K tomu ti určite poslúži ešte výstup na vrchol Roháčky v nadmorskej výške 1 029 metrov, pretože podľa názorov turistov poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na východnom Slovensku.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu