Tajch Klauzy

Mal si pocit, že poznáš už všetky tváre a podoby notoricky známeho Slovenského raja? Spoznal si predovšetkým jeho prírodu vo všetkých jej rozmanitých formách, no zostalo ti objaviť ešte aj kus histórie a stôp po ľudskej činnosti? Typickým príkladom, ktorý ťa poteší, je maličká vodná nádrž Klauzy v nadmorskej výške 637 m n. m, vybudovaná na hornom toku Bieleho potoka. Tajch nájdeš  v prekrásnom lesnom prostredí, a keď ho objavíš, budeš mať dojem, že si zastal na brehu nízko položeného plesa.

Ak ti hlavou bežia rýchle myšlienky o schladení po trojhodinovej túre z Čingova či Kláštoriska vedz, že jazero neslúži na kúpanie. V minulosti sa používalo na reguláciu prietoku Bieleho potoka a do roku 1950 ju využívali na splavovanie dreva do obce Smižany k Smižianskej Maši, kde bola postavená hať na zachytávanie a výlov dreva. Nádrž dali vybudovať majitelia smižianskych lesov a zemepáni Smižian – grófska rodina Csákyovcov. Dnes je zaujímavou a pekne upravenou technickou pamiatkou s hojným výskytom pstruhovitých rýb. Okolo jazera Klauzy vedie značkovaný turistický chodník naprieč Slovenským rajom.

Je to najväčší tajch v Slovenskom raji. Dostupný je značkovaným chodníkom cez Prielom Hornádu a dolinu Tomášovská Belá alebo z juhu cez rezerváciu Holý Kameň, prípadne cez rázcestie Pod Bykárkou.

Nádrž s 7,8 metrov vysokou hrádzou poškodili v roku 2008 víchrice a povodeň. Na území Slovenského raja sú dodnes zachované viaceré tajchy, jedným z nich je okrem Klauz aj jazierko Blajzloch.

Tajchy slúžili v minulosti na plavenie dreva z horských oblastí ťažby, respektíve z píl na skládky a ďalšie spracovanie. Tak, ak sa ti bude zdať, že čumíš na obyčajné jazierko, zaostri zrak a prejdi bujnou vegetáciou až k hrádzi, ktorú postavila ľudská ruka pre osoh a úžitok už dávno pred tebou.

Viac informácií TU >>

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu