Ulička remesiel v Košiciach

Si unavený všetkými novotami a hľadáš zážitok z tradičného? Máš chuť sa na chvíľu ocitnúť v minulosti, a pritom zostať civilizácii celkom na blízku? Tak hľadaj Uličku remesiel. Nie, takéto označenie na nárožných domoch zrejme nenájdeš, ale vedz, že aj to je jedna z pozoruhodností tohto sveta. Musíš totiž vyhľadať Hrnčiarsku ulicu v Košiciach.

Túto milú a charakteristickú uličku prezývajú ako Uličku remesiel už takmer 30 rokov. Rozprestiera sa v Starom meste od Miklušovej väznice pri Kalvínskom kostole až po Vodnú ulicu. S malými remeselníckymi domčekmi a dobovou dlažbou tvorí zrejme najmalebnejšiu uličku v meste. Možno aj preto, že ťa razom prenesie z rušného, moderného mestského života priamo do stredoveku. Mimochodom, vedel si že Košice sa pýšia najstarším dokladom existencie cechovej organizácie v celom Uhorsku? Získal ho cech kožušníkov od richtára Arnolda ešte v roku 1307, teda takmer 200 rokov predtým, ako sa cechy rozmohli v celom Uhorsku.

Originálnu atmosféru uličky dotvárali ešte donedávna najrozličnejší remeselníci a obchodníci s tradičným tovarom. Žiaľ, práve táto podoba ulice sa postupne mení. Majstrov postupne vytláča nájomné, ich vek, ekonomická situácia i pohostinstvá… Napriek týmto problémom však ešte stále patrí medzi najoriginálnejšie miesta v meste, ktoré musíš určite vidieť a zažiť.  Ešte stále tam nájdeš pekára sa najkrajšími vôňami pekárne, bylinkára, brašnára či kováča. Tradičné krčmičky a reštaurácie i vinotéka potešia fajnšmekra, a tak bez nálady určite neodídeš. Vyskúšaj, použi, zaži…, a možno prispeješ k obnove uličky dobrým postrehom či nápadom.

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu