Včely raja - Hrabušice

Dokážeš si predstaviť, že sa o tvoj celodenný program postarajú včely? Nie, nemáme na mysli pobyt v nemocnici, ani prácu vo včelnici. Naopak, prídeš, posadíš sa a budú ťa zabávať, vzdelávať i liečiť. Kde? No predsa na hranici kraja a Slovenského raja.

V areáli bývalej lesnej škôlky neďaleko obce Hrabušice je unikátna ekovčelnica nadšencov z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice. Takto originálne chcú priblížiť život včiel turistom a návštevníkom Slovenského raja. Pozoruhodné je, že v tomto prípade nechovajú včely pre produkciu medu, ale skôr pre vytvorenie komplexného obrazu ich fungovania v prapôvodnej podobe tým, že im vytvorili podmienky pre prirodzený spôsob života. Divé včely majú k dispozícii niekoľko originálnych úľov vydlabaných do pňov stromov, ale aj špeciálny hotel pre tzv. včely samotárky.

Ekovčelnica je určená turistom, nemusíš sa teda báť zájsť do včelnice. Prácou ani žihadlom ťa neobdarujú, no ty budeš mať zážitok z pozorovania voľného chovu včiel, ktoré si sami budujú príbytok, živia sa a zazimujú. Bonusom však bude, ak si odnesieš blahodarne účinky rôznych druhov apiterapie, ktoré vo včelnici môžeš získať. Veď počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky pre alergikov alebo ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Včely samozrejme liečia aj mnoho ďalších ochorení, pomocou prípravkov, ktoré sa vyrábajú z včelích produktov.

Ešte si sa nerozhodol?  Netradičná včelnica si atmosférou získa návštevníkov všetkých vekových kategórií, a tým najmenším sa budú venovať lesní pedagógovia v tzv. Api-domčeku.

Kontakt:

Agrourbár spol s r.o. Hrabušice

Hviezdoslavova 495, 05315 Hrabušice

urbariathrabusice@gmail.com

www.urbariathrabusice.sk

TURISTIKA
A  ADRENALÍN

Objav miesta, za ktoré sa platí funením a kropajami potu. Čaká ťa kooopa nedotknutej prírody aj dávka adrenalínu.
Viac

NETRADIČNÉ
UMENIE

Spoznávaj umenie a architektúru s hlavou hore a urbex spoty, kde radšej pozeraj aj pod nohy.
Viac

NENÁROČNÉ
VÝLETY

Vyber si výlety, ktoré zvládneš aj s malými alebo pohodlnými objaviteľmi.
Viac

GASTRO
ZÁŽITKY

Uži si spoty ako stvorené pre amatérskych food kritikov aj full-time hladošov.
Viac
Menu