Zážitky

Poď objavovať Ďalej

Med Malina

VIAC

Villa Regia

VIAC

Republika Východu

VIAC

Vega Heaven

VIAC

Bistro Tabačka

VIAC

Pivovar Kaltenecker

VIAC

Pokhoi

VIAC

Pivovar Hostinec

VIAC

Hvezdáreň v Michalovciach

Cesty a chodníky Košického kraja ponúkajú širokú paletu malebných pohľadov, avšak na chvíľu si sadnúť a zároveň „cestovať“ ďalej než na kraj sveta, je možnosť, ktorá na vás čaká vo hvezdárni v Michalovciach.

Hvezdáreň nájdete v blízkosti Kaplnky na Hôrke (Hrádku), ktorá je považovaná za voľnú kópiu gotickej Kaplnky sv. Michala v Košiciach.

Neoficiálna správa o Michalovciach pochádza z 11. storočia, kde sa spomína istý Michal, syn kráľovského palatína Rajnolda, ktorý bol pre slávne činy nazývaný Veľký. Bol zakladateľom hradu a mesta Michalovce. V tom čase napísal istý vedec dielo Vo svetle Mesiaca, v ktorom sa hovorí, že Mesiac vyžaruje svetlo z tých častí povrchu, ktoré sú osvetlené Slnkom. Od tej doby nám hviezdy povedali oveľa viac, čo prezentuje svojim návštevníkom aj Hvezdáreň v Michalovciach.
V rámci svojej činnosti ponúka veľkoplošnú projekciu videoprogramov z oblasti astronómie, kozmonautiky, ekológie a prírodných vied, večerné pozorovanie oblohy každú stredu a piatok po zotmení (za jasného bezoblačného počasia), prednášky pre verejnosť, besedy, výstavy, semináre, exkurzie (spojené s obhliadkou kupoly, príp. besedou), programy v prenosnom digitálnom planetáriu na oboznámenie sa s hviezdnou oblohou. Ich hlavným cieľom je vzdelávanie hravou a zábavnou formou.
Ak sa vám zapáči na týchto potulkách vesmírom, hvezdáreň má v ponuke aj digitálny priestor, kam môžete zaletieť za astronomickou videobásničkou, zemepisnými hádankami, môžete nazrieť do okna Astronómia na diaľku, Videovýstava kozmických modelov, Virtuálna prehliadku prác detí, či Virtuálna prehliadku hvezdárne. Potešia vás aj Astrotáraninky. Hvezdáreň v Michalovciach sa počas v roku 2019 zaradila medzi inštitúcie a organizácie na Slovensku, ktoré majú svoju turistickú známku.

Nielen prechádzku záhadným vesmírom ponúka mesto Michalovce, prejsť sa môžete aj k záhade slovenskej architektúry, k rotunde, ktorej história siaha rovnako ako Michalovce do 11. storočia, a nachádza sa v areáli Zemplínskeho múzea.

Mapa

Kaštieľ a letohrádok Dardanely Markušovce

Prehliadka výstav a expozícií

VIAC

Vyhliadkové plavby na Zemplínskej Šírave

Loďou po Šírave

VIAC

Ubytovanie "Na chalupe"

Bicyklom za tokajským vínom

VIAC

?>

Maj vždy poruke tipy na výlety, aké svet nevidel

Stiahni si mobilnú verziu našej turistickej 
aplikácie Košice Región Turizmus